FAB LAB چیست؟

 

FAB LAB چیست؟

فب لب آزمایشگاهی است برای تولید دیجیتال. فب لب به منظور الهام بخشیدن به مردم و کارآفرینان برای تبدیل ایده های خود به محصول و نمونه های جدید و با ایجاد دسترسی به طیف وسیعی از فناوریهای پیشرفته تولید دیجیتال شکل گرفته است.

این ایده توسط مخترع و دانشمند مشهور پرفسور نیل گراشینفلد در انستیتو تحقیقاتی ماساچوست (MIT) شکل گرفته است.

ایده پرفسور ساده بود:

فراهم کردن محیط ، مهارت ها، مواد پیشرفته و فناوری برای ارزان سازی و به سرعت در هر نقطه از جهان، و ایجاد آن به صورت محلی به کارآفرینان، دانش آموزان، هنرمندان، کسب و کارهای کوچک و در واقع ، هر کسی که بخواهد چیزی جدید یا سفارشی ایجاد کند.

شبکه سازی:

شبکه ای جهانی از بیش از 150 آزمایشگاه FAB LAB در حال حاضر وجود دارد، اتصال مردم، جوامع و کسب و کار در سراسر جهان و تا با هم همکاری کنند، و مسائل را با طوفان مغزی حل کنند.

نمونه ها:

گله داران کشور نروژ سامانه ای با استفاده از FAB LAB طراحی کرده اند برای ردیابی گوسفندان با استفاده از فناوری گوشی های هوشمند.ویا برخی با استفاده از گازهای خروجی از خودروهای سنگین سیستم های خنک کننده طراحی کرده اند.و یا در افغانستان با این فناوری اندامهای مصنوعی سفارشی ساخته میشود.

و یا مثلا در آفریقای جنوبی با همکاری دولت رایانه هایی با حدود 10 دلار ساخته شده که به اینترنت متصل میشود 


منشور FAB LAB

 

ماموریت:

FAB LAB شبکه ای جهانی از آزمایشگاه های محلی است.امکان اختراع توسط دسترسی افراد به ابزارهای تولید دیجیتال را فراهم می کند.

دستیابی :

شما با FAB LAB بیشتر چیزها را میتوانید بسازید(این به کسی اسیبی نمیزند):شما باید یاد بگیرید که خودتان انجامش دهید, و شما باید آزمایشگاه تان را با دیگران به اشتراک بگذارید.
آموزش:

در FAB LAB آموزش اساس پروژه هاست و یادگیری از افرادی مثل خود شما. از شما انتظار میرود تا در تولید اسناد و دستورالعملها مشارکت کنید.

مسئولیت:

شما مسئول هستید:

  • ایمنی : دانستن چگونگی کار بدون آسیب رساندن به مردم یا ماشین ها.
  • تمیزکردن: آزمایشگاه را زمان ترک چنان تمیز کنید که از قبل هم پاک تر باشد.
  • عملیات:کمک به نگهداری,تعمیرات , گزارش نویسی ابزار,تدارکات و حوادث

رازداری:

طراحی و فرایندهای توسعه در FAB LAB برای استفاده فردی در دسترس باشد, اگر چه مالکیت معنوی محافظت میشود ولی انتخاب با شماست.

کسب و کار:

فعالیت های کسب و کار را میتوان در FAB LAB رشد داد اما نباید درگیر دسترسی آزاد شوند, آنها باید فراتر از فعالیتهای آزمایشگاهی رشد داده شوند,ومخترعان باید احساس کنند که منفعت میبرند, آزمایشگاه ها و شبکه ها به موفقیت آنها کمک میکنند.

توانایی:

درحالی که FAB LAB با تولید انبوه رقابت نمیکندو اقتصاد مرتبط با مقیاس آن در ساخت محصولات بطور کسترده ای توزیع شده است, آنها قبلا نشان داده اند که توانایی توانمند سازی افراد را برای ساخت دستگاه های هوشمند برای خود را دارند. این دستگاه ها را میتوان به گونه ای طراحی کرد تا نیازهای محلی و یا شخصی افراد را تامین کند جایی که تولید انبوه توجیه عملی و یا اقتصادی ندارد.

 

گرد آوری و ترجمه مسعود سعیدی

منبع : http://www.fablabni.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها